YUSRA Projesi

Yusra, Suriyeli mültecilere yardım amacı ile, Mumbai’de bir toplum merkezi bulunan, aynı zamanda da bir Hint film yapımcısı olan Shahla Raza tarafından kurulmuş bir Merkez.

Şahla, zamanımızın en büyük insani krizi Suriye savaşı’nın ardından Türkiye’ye gelmiş ve İstanbul’da çok kalabalık olarak oldukça kötü şartlarda yaşayan, ekmek dışında yiyecek bir şey bulamayan Suriyeli aileleri fark edip duruma el koymaya karar vermiş. O ve bazı gönüllüler Balat-Fener civarında yaşayan oldukça yoğun sayıdaki mülteci ailelerin güvenebileceği, bir dayanak noktası olabilecek bu merkezi açmış.

İlk birkaç ay boyunca gönüllülüler bu merkezde bölgedeki ailelere kıyafet dağıtımı yapmış, gönüllü avukatlar ailelere yönelik mülteci hakları hakkında konuşmalar yapmak üzere gelmiş, ailelerin babalarının iş bulmasına yardımcı olunmuş ve annelere İngilizce ve Türkçe ders verilmiş. Arapça “kolaylık” ve “rahatlık” anlamına gelen Yusra, açılış amacını yerine getirmek için hala bu çalışmalarını sürdürmesi yanında ailelerin çocuklarını güvenle bırakabilecekleri, sokaklarda kalmalarından endişe etmelerine gerek bırakmayan bir yer olma özelliğini de sürdürüyor.

Merkezle ilk karşılaşmam kurulmasından birkaç ay sonra oldu. Merkezde hala giysi dağıtımı yapılıyor, ailelere ev, ailelerin mevcut evleri için mobilyalar bulmalarına yardım ediliyor ve ihtiyaç duyanlar için iş fırsatları ilan ediliyor olmasına rağmen, merkez öncelikli olarak çocuklara odaklanmıştı. Merkeze gelen çocuklar okul öncesi veya okul çağında olan çocuklar olup, bu çocuklar yaşıtlarının aldığı eğitimden hızla değişen hayatları yüzünden mahrum kalmışlardı. Merkez, bu çocukların birçoğunu okula kaydettirmenin yanısıra küçük çocuklara daha sonra okulda yardımı olması amacıyla okul öncesi eğitim verme sorumluluğunu da üstlenmişti.

Merkezde çeşitli konularda bir süre gönüllü olarak çalıştıktan sonra arkadaşım Irmak Kındap’la çocuklara okuma yazma ve temel matematik öğreterek, yaratıcılıklarını hikaye anlatımı ve soyut sanat yoluyla geliştirmeye yardım ederek çalışmalarımızı sürdürdük. Çocuklar bizi öğretmenleri olarak görüyor ve gerçekten öğrenmek için çaba sarfediyorlardı. Küçükler grubu onlara öğrettiğimiz oyunları oynuyor ve büyükler grubu da bizi etkilemek istercesine her geçen gün okumak için daha istekli geliyordu. Bütün bu yaşadıklarımız arkadaşım Irmak ile beraber bu çocuklarla paylaştığımız şeyin ne kadar değerli olduğunu görmemizi sağladı.

Yusra gönüllüler tarafından yönetilen bir organizasyon olduğundan, düzenli olarak gelecek ve görev yapabilecek daha fazla gönüllü ihtiyacı vardı. Bunun üzerine bu projeyi okulumuz CIP (Community Involvement Program / Toplum Hizmeti Programı) ofisine götürmeye karar verdik. Okulumuzun toplum hizmeti programı sayesinde fark yaratmak, bu ailelere yardım etmek ve bu kadar farklı ama bir o kadar da aynı olduğumuz bu çocuklar ile bağ kurmak isteyen bir grup tutkulu gönüllü RC öğrencisini bir araya getirdik.

Merkeze bir grup olarak gitmeye başladıktan sonra merkez büyüdü. Sadece sayı olarak değil, birçok dış bağış sayesinde nihayet çocuklar için daha büyük bir alana da sahip oldular. RC öğrencileri, yeni merkeze taşınma, orada kütüphanenin organizasyonu ve çocukların duygusal desteği konularında da destek verdi. RC öğrencileri olarak, merkeze her Cumartesi günü gönüllü olarak giderek merkezin günlük rutini korumasına yardımcı olduk. Diğer gönüllülerin birçoğu yabancı olduğu için çocuklara Türkçe öğrenmelerinde katkıda bulunduk.

Bu merkezde gönüllü olarak çalıştıktan sonra, toplum hizmetinin sadece okul için kazanmamız gereken saatleri doldurmamıza değil, aynı zamanda insanlığa bir katkıda bulunmaya, iyilik yapmaya bir kapı açtığını gözlemledim. Okulumuz Toplum Hizmeti Programı projelermizi gerçekleştirmemize destek vererek, yol göstererek hayatın gerçeklerine gözlerimizi açmamızı sağlıyor. Bizlere sadece dünya vatandaşları olarak yardım etmenin sorumluluğumuz olduğunun farkına vararak, böyle projelerle öğrendiklerimizi sürdürmek düşüyor.

YAZI: Yusra THP Projesi Lideri RC L11 Öğrencisi Burcu TULPAR

By |2017-07-12T11:32:41+02:00Temmuz 12th, 2017|Haberler & Duyurular|0 Comments

Leave A Comment

5 − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.